Probouzíme se za hlasitého šumění řeky na břehu Soči u městečka Gabrje ve Slovinsku. S nadějí vzhlížíme k obloze. Počasí vypadá příznivě a po malé snídani, vyrážíme směrem ke startu, který se nachází nad malým horským městečkem Sorica.
Doufáme, že start situovaný jihovýchodním směrem nám umožní brzký start pro let podél hřebenu, jehož část se tyčí i do výše nad 2200 m. Cestou autem s respektem sledujeme vrcholky hřebene, který je ještě z větší části pokryt sněhovým polem. Přemýšlím, zda by přistání v takových podmínkách bylo přívětivé. Zřejmě ne, a proto raději takové myšlenky odkládám stranou. Uklidňuje mě jistota toho, že na trase nebudu sám. Tomáš , se kterým dnes budu sdílet velkou část trati, sedí vzadu v autě a vypadá sebejistě. Opěrným bodem je také skvělý zbytek party. Ta bude létat několik desítek kilometrů od nás a můžeme se na ni obrátit v případě jakýchkoliv potíží. Pod vrchol kopce k chatě Litostrojska Koča, odkud náš čeká krátký výstup s výbavou, přijíždíme okolo 11. hodiny. Honza (díky mu za odvoz!) otáčí auto a uhání zpátky na Kobalu. S Tomášem se vydáváme podél sjezdovky ke startu.
Vydáváme se na trať
Na startu již čekají někteří piloti. Jedno křídlo je ve vzduchu a celkem neklidně poletuje, ne a ne se zvednout. Po nějaké době přistává poblíž startu na mýtince – zřejmě se mu podmínky příliš nelíbily. Mezitím si připravujeme výbavu a sledujeme počasí. Termické závany chodí v pravidelném intervalu a vítr na startu je chvílemi i nepříjemně silný. Přesto oba dva okolo dvanácté hodiny startujeme.
V prvním stoupání se společně s Tomem zvedáme nad úroveň terénu a vyrážíme s podporou mírného JV větru směrem za naším cílem – Italskou Gemonou vzdálenou zhruba 70km vzdušnou čarou. Se zatajeným dechem letíme rychlostí okolo 45km/h kolem skalních masivů ošlehaných větrem. Pohled do údolí pod námi je úžasný a až na pár komentářů ve vysílačce zachováváme pokorné ticho. Podmínky jsou hrubé a křídla neklidná.
V horách
Problémy přicházejí
Zpět k velikánům
Ze stolu na Polovník, a odtud zpět do výšin Krnu. Jsem zpátky v horách! Ani tomu nevěřím. Po útrapách na Stolu jsem odměněn katapultovacím stoupákem do 3002 m! Překonávám svůj výškový rekord přesně o 1 m! Dále Vás nebudu zatěžovat popisem trati zpět k Sorice, odkud jsem se vrátil zpět přímo do kempu. Letělo se ve výšce, od kumulu ke kumulu. Odpoledne jsem byl utahaný po celodenním letu. Silné podmínky mě vyčerpaly fyzicky i psychicky. Byl jsem vděčný za prodloužený dokluz z Krnu do kempu. V podvečer pořád ještě létala i vrata od stodoly a trať by šla ještě natáhnout. Podmínky byly naprosto fantastické a tracklogy ostaních pilotů potvrzují moji domněnku, že lety ke 200 km nebyly výjiměčností.
Jak to bylo v číslech?
Až večer v kempu jsem litoval, že jsem neměl větší výdrž a let ještě neprotáhl. Můj let nakonec trval 6,5 hodiny. Výsledná vzdálenost je 159 km. Můj osobní rekord z tohoto terénu z minulého roku jsem nepokořil a zůstává tedy 173 km. Záznam letu si můžete prohlédnout na PG-leonardo nebo na XContest. Tomášův tracklog zatím nemám. Dle XContest letěl ten den nejdelší trať Robert Heider. V těsném závěsu za ním David Rybář na novém a zřejmě povedeném Trango XC2 od UP.
Ve vzduchu bylo ten den stovky pilotů, a věřím že si to všichni parádně užili, je jedno jak daleko či vysoko doletěli.
Přes všechna čísla a statistiky to byl hlavně ohromný zážitek. Stejně jako v minulém roce jsem nabitý energií ještě teď, když sepisuji článek. Věřím, že takové lety budeme létat, i kdyby se do soutěží vůbec nepočítaly. Fantastické scenerie, adrenalin, nespoutaná příroda, která ukazuje, jak je člověk a jeho činnost pomíjivá. Při takovém fantastické letu se i ty nejvážnější problémy tam dole stávají malichernou záležitostí a člověk se přenáší do jiné dimenze. Nejraději bychom tam zůstali napořád a nikdy se už nedotkli nohou země. Bohužel to nejde a tak máme alespoň vzpomínky, které nás tam opět vynesou.
Když zavřu oči, slyším svištící horský vzduch, pípající vario a volání orlů. Cítím, jak se křídlo napíná a řidičky tahají. Mám stoupák! To je pravý paragliding!