PROČ?

Týden na duně udělá zázraky s ovládáním vašeho křídla. Budete se po celé hodiny vznášet kousek nad pláží, pilovat kontrolu křídla k absolutní dokonalosti a bosý slidovat v písku podél pobřeží.

DSC_7286

 

JAKÉ TO JE?

Letní slunce ohřívá francouzskou krajinu a přitahuje k ní chladný mořský vzduch. Hladký větřík začne ofukovat zlatý písek 110 metrů vysoké duny na pobřeží Atlantiku a láká piloty ze svých chráněných kempů směrem k němu. To je cyklus téměř každého letního dne na hřišti, které je nejvyšší písečnou dunou v Evropě: Duna de Pyla.

Duna má délku 2500 metrů a šířku asi 500 metrů. Stojí uprostřed francouzského západního pobřeží, 10 km od surfařského města Arcachon a 70 km od Bordeaux. Je to perfektní místo, na kterém se trénují základní techniky pozemního ovládání křídla –  jeden týden na duně je jako 2 roky létání v horách.

Můžete tady tábořit ve stínu lesa za dunou a když se vítr zvedne, tak jste za nekolik minut na startu. Není neobvyklé najít piloty létájící za úsvitu nebo dokonce při měsíčním světle; Kdykoliv vane správný vítr, ve vzduchu bude kluzák.

Několik škol funguje po celou sezónu a je to ideální místo pro začátečníky. Zkušení piloti začnou okamžitě posouvat hranice svých  dovedností a létají bosí v blízkosti měkkého písku, oblečeni jen do šortek, trička a permanentního úsměvu.

IMG_4416

 

LÉTACÍ PODMÍNKY
Duna je rozdělena do tří částí: „velká duna“, „střed duny“ a „jih duny“. Kromě ostatních pilotů nejsou na velké duně žádné překážky, takže je ideální pro stoupání v blízkosti písku a míchání letu s hraním si s hladkým stoupákem nahoru.

Střed duny fouká stabilně, lze zde po celé hodiny zůstat ve vzduchu. Na jihu duny se nachází řada přírodních dolíků se spoustou překážek, kde si můžete hrát – od betonových bunkrů po mrtvé stromy, je to skate park na obloze.

IMG_4424

 

KDY?
Vítr od moře fouká od dubna do října; V jiných obdobích roku je to náhodné. V červnu, červenci a srpnu bývá na Duně dost plno – doporučujeme pak posunout se více na Velkou Dunu, nebudete tolik klopýtat a kolegy piloty.

NADMOŘSKÁ VÝŠKA
Duna se táhne od hladiny moře k výšce 110 m. Vzlétnout a přistát lze kdekoli – podle síly větru.

CO MUSÍTE:
Letět s dunou za úsvitu, při západu slunce a po celou dobu mezi nimi. Létat naboso!

VEMTE SEBOU RODINU
Duna je přátelská k rodině. Když je to příliš větrno, mohou se piloti vrátit ke svým rodinám a jet plachtit, kitovat nebo na windsurfing – nejbližší škola je Kite School H2O na Biscarrosse Lake (www.h2okite.com). Pokud není žádný vítr, tak můžete vyzkoušet surfování, jízdu na kole, ochutnávku vín nebo jen lenošit v houpací síti ve stromech.

IMG_4437

 

INFORMACE O POČASÍ
Sledujte konvergenci mezi větrem východ-sever-východ a západ-sever-západ, mohou nastat turbulence a „čertíci“.

Podívejte se na windguru.cz na počasí.

 

IMG_4488

JAK SE TAM DOSTAT
Nejbližší letiště je v Bordeaux. Duna je 15 km od Arcachonu, kde je vlaková stanice. Odtud se po červnové a srpnové cestě na Dune přesouvají kyvadlové autobusy, nebo si skočíte do taxíku do svého kempu.

Autem jednoduše sem:

Kontakty:
Místní klub: www.parapyla.free.fr
- info v Aj a Fr k aktuálnímu stavu, povoleným/zakázaným zónám, aktuální meteo a další

Ubytování:

Pyla Camping: www.pyla-camping.com
Camping Panorama: www.camping-panorama.com
Petit Nice Camping: www.petitnice.com

Školy/kurzy:
Charlie Piccolo at Waggas School: www.waggaschool.com
Sand Fly: www.sand-fly.com
Freevol: www.freevolparapente.com

IMG_4390

 

 

 

Zdroj: http://www.xcmag.com/2014/02/guide-to-dune-du-pyla-france/

It's only fair to share...Share on Google+Tweet about this on TwitterShare on Facebook